webbstrategi

Låt medborgarna utveckla myndigheternas webbplatser

Vista Årets miljöbomb? är ett utmanande men mycket tänkvärt inlägg av Mika Sjöman från Piratpartiet i onsdagens Computer Sweden.

Det är kanske inte främst hans uttalande om Vista och möjligheterna att spara miljarder på att behålla datorer i myndighetssverige och istället köra GNU/Linux i form av Ubuntu som jag fastnar vid. Det är vi många som tycker och det skulle onekligen betyda mycket för miljön.

Det Mika också lyfter fram är möjligheten för myndigheter att utnyttja medborgarna, det vill säga kunniga individer inom webbutveckling och IT, för att bilda en community som kan "utveckla allt från myndighetshemsidor till program och support".

Med tusentals ungdomar kan myndigheternas hemsidor bli ledande, fyllda med funktioner som medborgarna vill ha och till en kostnad nära noll.

Det är en ganska svindlande, men inte orimlig, tanke om man får till en bra strategi, taktik och styrning.

Fem webbtrender 2008

Alla bloggare med självaktning kommer med spådomar inför 2008. I elfte timmen kommer här några av mina idéer om webbfenomen som jag tror kommer spela stor roll nästa år.

1. Sociala nätverkens bakslag.
Att sociala nätverk ökar i popularitet innebär också att fler och fler monster letar sig in på denna arena och bara älskar anonymiteten. Fler kommer bli utsatta och det blir många skriverier i tidningarna. Mitt önskade sätt att bemöta detta är att vi sätter in en omfattande utbildningsinsats, där kunskap om faror, förväxlingar och möjligheter med internet kommer in tidigt i skolgången - gärna redan i första klass. Självklart kompletterat med regelbundna föreläsningar för föräldrar.

2. Specialiserad sök.
Beroende på vad vi söker kommer vi att mer och mer gå direkt till specialiserade sökmotorer - inte bara Googles startsida. Därmed inte sagt att Google förlorar något på detta; de är redan några steg före och har sedan "länge" erbjudit Google Co-op (Custom Search Engine) och andra tjänster som gör att många kan erbjuda egna sökningar inom specialområden, färdigserverat med Google-annonser.

3. Podcasting på företagen.
Fler företag kommer upptäcka värdet av podcasting som distributionsform för företagsfilmer och ljudfiler från presskonferenser. Detta hand i hand med prisvärda och lättanvända spelare för att prenumerera på innehåll från företagen kommer bli ett effektivt verktyg för investerare, press och media.

4. Ökad förståelse för tillgänglighet.
Många anser redan nu att tillgänglighet är viktigt men få kommunikatörer kan sätta in det i ett sammanhang som också innebär att man förstår hur informationen på en webbsida tas emot i olika kanaler. Med en ökad kunskap om hur webben verkligen kan bidra till en distribution av innehåll som i sann mening är tillgänglig för alla, kommer vi ta några viktiga stapplande steg i rätt riktning mot en semantisk, och jämlik, webb.

5. Slagsmål om företagets webbplats.
IT-avdelningens maktfaktor eller informationsavdelningens skyddsängel. Mer och mer så sker någon del av all företagsverksamhet på webben och fler interna aktörer kommer vilja påverka och framför allt utnyttja kanalen på helt nya sätt. Det komer bli hetlevrade diskussioner och det är diskussioner som bör och måste äga rum. Webbstrategen kommer spela en stor roll som medlare, vilket förstås är angenämnt för mig ;)

Och till sist ett boktips till alla som på något sätt arbetar med webb. Har du inte läst The Google Story så är det dags. Google har bidragit till ett pyramidalt paradigmskifte och indikerar, för mig, begynnelsen på en ny människoart som följer efter homo sapiens sapiens. Men mer om det anno 2008.

Gott nytt år!

Kommunicera med serier

För ett tag sedan lyssnade jag på en intervju med Kevin Cheng och återuppväckte mitt intresse för att skapa serier. De har visat sig vara ett effektivt verktyg för att kommunicera användarupplevelser på webben.

Kevin Cheng driver sajten OK/Cancel dit jag brukar gå för att få mig ett gott skratt oss usability-nördar emellan. Sajten bygger kring hans serier om sig själv. Han håller också en kurs på konferensen User Interface med titeln Communicating Product Concepts with Comics, som gav Jared Spool anledning att intervjua honom.

Serier gör att många lättare förstår vad du menar

Det visar sig att serier är ett otroligt bra sätt att uttrycka idéer kring user experience, alltså på vilket sätt som användarna tar till sig och förhåller sig till information. I tidiga stadier av ett projekt visar serierna hur användarna kommer uppfatta en viss design och de kan även vara ett sätt att nå konsensus mellan kompetensgrupper kring vad sajten går ut på.

Serier tillåter också att du itererar (upprepar i syfte att förbättra gradvis) utan alltför höga krav på tid och resurser. Och nej, du behöver inte vara en snitsig illustratör. Streckgubbar tjänar också ett syfte och Kevin tillhandahåller även mallar, vilket du ser prov på här. Det viktiga är att du vet vad du snackar om och kan kommunicera!

Ny teknik på webben

Bilder till min presentation på konferensen Utveckla din plats på webben i november 2007. Jag pratar om webbstrategi, webbteknik, användargenererat innehåll och designmönster. Och så en hel del om superhjältar.

Nya tekniker och användbarhet

Bilder till min presentation på konferensen Användbarhet i oktober 2007. Jag pratar om hur nya tekniker som Ajax och andra Rich Internet Applications (RIA) påverkar användbarhet och tillgänglighet på webben. Arrangör: Ability Partner.

Webbstrategi: Hur du utvecklar din irrelevanta företagswebb

Denna text är en översättning av ett inlägg från Jeremiah Owyang på hans blogg Web Strategy: How to evolve your irrelevant corporate website. Den återspeglar mycket av det som jag är ute och föreläser om nu.

Visuell illustration över den irrelevanta företagswebben

Traditionell marknadsföring på webben måste utvecklas, och det här inlägget vill rivstarta nästa generation.

Vad är en företagswebbb?

Det är domänen som används efter varje annons där du kan lära dig mer om företaget, du vet: foretaget.com

Men vi är trötta på företagswebben och all dess glada marknadsglitter, byråfoton på käcka gossar eller minoritetskvinnor runt en dator som hetsar upp sig över er produkt, den positiva pressreleasen, glada kundreferenser, raderna med chefsporträtt, gåvorna som getts till katastrofbistånd; det enahanda perspektivet tar aldrig slut.

Medan lite av trafiken kanske äger rum på er webbplats, ger det ingen indikation om hur företagswebbarna används. Statistik berättar inte varför människor besöker webbplatsen, och det kanske inte är av den anledning du önskar.

Företagswebben är en otrolig potpurri av artificiellt varumärkesbyggande och älska-företaget jargong. Som ett resultat tas väl underbyggda beslut någon annanstans på internet.

Varför är din företagswebb irrelevant?

Marknadsföring har förflyttats, det handlar inte bara om två domäner

Många webbmarknadsförare föreställer sig att striden bara förs inom Googles sökresultat och på företagets webbplats. I verkligheten har marknadsföring spritt sig till många andra platser där konversationer pågår: sociala nätverk, rankningswebbar, chatrum och även bloggar. [Why marketing is not on two domains only]

Beslut tas innan man kommer till företagswebben

Igår, över lunch med en högskolestudent, berättade hon att hennes generation får intryck för produktbeslut på kundbetygssajter och från sina vänner. De använder instant messaging, Facebook (och andra sociala nätverk) och skriver sällan in adressen till en företagswebb. Om detta är sant så antas det att potentiella kunder fattar sina beslut på andra webbplatser INNAN de kommer till företagswebben för att få produktfakta.

Produktfakta

Juridiskt måste företagen informera om produktspecifikationer - det är ett starkt argument för företagswebbar. Men i min fortsatta diskussion med Generation Y berättade hon att hon använde företagswebben för att få detaljerad info om egenskaper och priser, men det var först efter hon tog sitt beslut att gå dit baserat på återkoppling från sina likar.

Framtiden, och att förbli relevant:

Webbplatser skapas med kunder

Det här är omdanande, men jag förutspår att den mest relevanta framtida webbplatsen kommer ha kunder som bygger webbplatser tillsammans med anställda. De mest effektiva webbplatserna kommer innehålla en balanserad åsikt från både produktutvecklarna och kunderna - även om de har betänkligheter med produkten.

Ofiltrerade kundreferenser kommer dyka upp

Du kommer inte längre vara den ende som publicerar på din webbplats. Kunder, potentiella kunder och andra intressenter kommer ha direkt åtkomst för publicering på din webbplats. Visst, det kommer finnas kontroller för att säkerställa att innehållet är någotsånär faktabaserat eller granskat, men det kommer bli uppenbart för många att den enda rösten inte kommer att vara den med marknadsföringsskolning.

Innehåll kommer vara både positiva och negativa åsikter om produkterna

Det här är svårt att ta till sig, men hur bygger du mest förtroende? Genom att vara öppen, autentisk och transparent gentemot marknaden. Vi vet från forskning att den högsta graden av förtroende kommer från såna "som jag", en förståndig marknadsförare låter innehåll visas från likar, kunder och marknaden. De kommer inte alltid vara översvallande beröm, faktiskt kan det vara svidande kritik. Målet? Att ta den återkopplingen och visa för alla, synligt för alla, hur du kommer förbättra erbjudandet. Case: Dell har gjort detta med IdeaStorm.

Din webbplats blir en community-resurs

Det betyder att du sätter dina kunder främst. Nej, jag menar det. Det innebär att erbjuda analys inte bara av dig själv utan även dina konkurrenter. Det betyder att du kommer länka till konkurrenterna. Galet? Jag gjorde detta själv i min tidigare roll som community-ledare. Jag skapade en wiki för kunder som länkade till konkurrenter, och det gjorde mig mer relevant.

Framtidens företagswebb kommer vara en trovärdig källa för åsikter och fakta, skriven av både organisationen och dess community. Resultatet? En verklig första-anhalt resurs där information flödar för bättre produkter och tjänster.

Konsekvenser

Kunder gör din webbplats till första anhalt för information, förtroende ökar, du kan bygga bättre produkter och tjänster med återkoppling från kunder i realtid och viktigast av allt: du blir en community-resurs som hjälper dig möta kundbehoven snabbare.

Visualisera

Vi kommer se kunder som hjälper till med företagets nyhetsbrev, flöden som fångar in industribloggar, media (ljud och bild), kunder som betygsätter, rankar och röstar för vilka egenskaper de vill ska förbättras, produktutvecklare som jobbar med kunder i realtid och kunder som hjälper varandra.

Översättningar

Internetkultur - bortom företagswebben och Googles sökresultat

Bilder till en föreläsning på Berghs måndagen den 3 september. Inom diplomutbildningen Interaktiv kommunikation - webbstrateg/webbkreatör talar jag om Internetkultur.

Underrubriken lyder: Bortom företagswebben och Googles sökresultat: var pågår diskussionerna och hur kan du dra nytta av internets sociala nätverk för att göra traditionella affärer. Hur har utvecklingen på internet påverkat företagens sätt att kommunicera med marknaden?

Föreläsningen är en del av kursen affärsstrategisk kommunikation.

Syndicate content